Resultater 2011

Resultater – Dansk Ilder Udstilling 2011
BIS
Speedy
Farve: Silver
Pels: Alm. pels
Født: 20-04-2008
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
BIM
Angoraferretry’s Toruk Macto Na’vi
Farve: Hvid
Pels: Angora
Født: 16-04-2010
Køn: Han
Status: Ukastreret
Opdrætter: Angora Ferretry
Ejer: Marianne Tranborg Eriksen
Bedste Junior
Angoraferretry’s Toruk Macto Na’vi
Farve: Hvid
Pels: Angora
Født: 16-04-2010
Køn: Han
Status: Ukastreret
Opdrætter: Angora Ferretry
Ejer: Marianne Tranborg Eriksen
Bedste Senior
Speedy
Farve: Silver
Pels: Alm. pels
Født: 20-04-2008
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
Bedste veteran
Minnie
Farve: Standard
Pels: Angora
Født: 16-04-2006
Køn: Tæve
Status: Steriliseret
Ejer: Mette Nielsen
Bedste Standard
Speedy
Født: 25-05-2007
Køn: Han
Status: Kastreret
Ejer: Mette Nielsen
Bedste Pastel
Faurholts Quark
Født: 06-05-2010
Køn: Han
Status: Ukastreret
Opdrætter: Faurholts-ildere
Ejer: Pernille Faurholt
Bedste Hvid
Russia
Født: 23-05-2009
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Køn: Tæve
Opdrætter: Ferretcity
Ejer: Katrine Brunstedt
Bedste Silver
Speedy
Født: 20-04-2008
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
Bedste Sort
Barky’s Efrafa Thlayli-Roo
Født: 10-05-2009
Køn: Han
Status: suprelorinimplantat
Opdrætter: Barky’s ilderopdræt v. Julia Keil Beck
Ejer: Trine Møller-Pedersen
Bedste Andre faver
Dark Crystal Ferret Ramses Anubis
Født: 16-05-2010
Køn: Han
Status: Ukastreret
Opdrætter: Dark Crystal Ferret
Ejer: Peter Henningsen
Bedste Angora
Angoraferretry’s Toruk Macto Na’vi
Farve: Hvid
Født: 16-04-2010
Køn: Han
Status: Ukastreret
Opdrætter: Angora Ferretry
Ejer: Marianne Tranborg Eriksen
Bedste Handicap
Skarptand
Farve: Standard
Pels: Alm. pels
Født: 03-05-2008
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Handicap: Mangler en del af læbe, har ar på næseryggen og er ikke normal i størrelsen
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
Dommerfavorit Frances George
Izzy
Farve: Silver
Pels: Alm. pels
Født: 20-05-2005
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Ejer: Erika Pedersen
Dommerfavorit June McNicholas
Maleika Gypsy Chocolate Feenwald Frettchen of Dreamland
Farve: Andre farver
Pels: Alm. pels
Født: 24-04-2008
Køn: Tæve
Status: Steriliseret
Opdrætter: Feenwald Frettchen of Dreamland v/Gabriele & Reinhard Hess
Ejer: Julia Keil Beck
Championcertifikater
Bruce
Farve: Standard
Født: 01-06-2003
Køn: Han
Pels: Alm. pels
Status: Kastreret
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
Handicap Diplom
Skarptand
Farve: Standard
Pels: Alm. pels
Født: 03-05-2008
Køn: Tæve
Status: Usteriliseret
Handicap: Mangler en del af læbe, har ar på næseryggen og er ikke normal i størrelsen
Ejer: Mette Beltoft Lykkenshede
Bedste bur
Line Kierkegaard
Bedste foto
Lærke Mikkelsen
Bedste tegning
Petra
Klasse 1
Junior, standard, alm. pels, tæver, usteriliseret
Dømt af Frances George
1. plads Starshine Ferrets Navi of Seduction 91
2. plads Papaya of Rainbow Ferrets 88,5
3. plads Vavarra Evergreen 88,5
Dk Phoenix´s Golden New Dawn 87,5
Sally 86,5
Cilleborgs Mazuli 86,5
Rajni from Faurholt 86
Faurholts Rajani 85,5
Mie 85
Cilleborgs Medusa 84,5
Ferretmanias Careless Memories ikke mødt
Klasse 2
Junior, standard, alm. pels, hanner, ukastreret/kastreret/implantat
Dømt af Frances George
1. plads Cumulus Imoteph 92,5
2. plads Starshine Ferrets Crux of Crush 92
3. plads Starshine Ferrets Raging Fire 91
Rex from Faurholt 90,5
Pepsi Pluto Pegasus of Rainbow Ferrets 89,5
Taboo Pai 88,5
Achmed Evergreen 87
Xtra-Pale Moon ikke mødt
Klasse 3
Junior, pastel/albino, alm. pels, tæver/hanner, usteriliseret/ukastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Faurholts Quark 92,5
2. plads Meep Meep 92
3. plads Rubina 89
Blomst 86,5
Trunte von Faurholt 86,5
Zander Evergreen 86
Dark Crystal Ferret’s Ancksunamun Anike (Melpomené) 85
Klasse 4
Junior, silver, alm. pels, tæver/hanner, usteriliseret/ukastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Evergreens X-Ray 91,5
2. plads Venustrus Evergreen Ildere 89
3. plads Cilleborgs Amadeus 87
Xingzing Evergreen 86
Domino 84,5
Amazing ferret`s fairy wings 83
Valentin Evergreen 82
Klasse 5
Junior, andre farver, alm. pels, tæver/hanner, usteriliseret/ukastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Dark Crystal Ferret Ramses Anubis 93,5
2. plads Suleima von den Nordseefrettchen 91
Anubis 90
Dooley von den Nordseefrettchen 89
Cilleborgs Klorofylla 88,5
Klasse 6
Junior, alle faver, angora, tæver/hanner, usteriliseret/ukastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Angoraferretry’s Toruk Macto Na’vi 93,5
2. plads Silverfret’s Barracuda Flænser 90,5
3. plads Amazing Ferret’s Matilija Poppy 90
Cilleborgs Epoxy 88,5
Soelberg’s SUN Lego Toy 88
Merlin Cilleborg 87
2. plads* Cilleborgs El Nino 85,5
Klasse 7
Senior, standard, alm. pels, tæver, steriliseret/implantat
Dømt af Frances George
1. plads Vera 92
2. plads Juana from Angelcastle 91,5
3. plads Cassiopeia Luna of FerretParadise 90,5
Playfull Ferrets Joanna 89,5
Kida 89,5
Faurholts Zamira 89,5
ExLibris Envy of FerretParadise 89
Amazing Ferret’s N. Carolina 88,5
Guteillerens Sigvif (Sigi) 88,5
Sne 88,5
Dk Phoenix´s Myca 88,5
Inani 88
Venus 87,5
Klasse 8
Senior, standard, alm. pels, tæver, usteriliseret
Dømt af Frances George
1. plads Tammi from Faurholt 89,5
2. plads Leeloo Bion 89,5
Soelberg’s SUN Milena 89
Nille Evergreen 89
Pl Firefox Rekin Dywan 88,5
PlayFull Ferrets Gertrud ikke mødt
Klasse 9
Senior, standard, alm. pels, hanner, kastreret/implantat
Dømt af Frances George
1. plads Speedy 92,5
2. plads Ergo Csikszenmihalyi Spero of FerretParadise 91,5
3. plads playfull ferret’s jonas 91
4. plads Cyrill Comet from Angelcastle 91
Santo 91
Marlon 91
playfull ferret’s ib 91
Rufus 90,5
Cosmo Devi From Angelcastle 90,5
Malle (O’Malley Vasgak Evergreen) 90,5
Colombo 90,5
Noah 90
Faurholts Nico 90
playfull ferret’s jens ludvig 90
Gixxer (Percy Deluxe Evergreen ) 90
Dumle 90
Julian Carax from Angelcastle 89,5
Leo 89,5
Ilderfryds Echelon of Shadows (Echo) 89,5
Faurholts Maximus 88,5
Blaster 88,5
rod 88
Lecter 87
Klasse 10
Senior, standard, alm. pels, hanner, ukastreret/v-hob
Dømt af Frances George
1. plads Tünder Gyorsan Guruló Golyó 92
2. plads Nãätälän Sisu 91
3. plads Malt Soelberg`s SUN 89,5
Dk phoenix´s Topdollar 89
Nitro ikke mødt
PlayFull Ferret’s Frederik ikke mødt
Ian’s Mr. Kesuke Miyagi ikke mødt
Klasse 11
Senior, pastel, alm. pels, tæver/hanner, steriliseret/usteriliseret/kastreret/ukastreret/implantat
Dømt af June McNicholas
1. plads Cumulus’ Gipsy (Liesl) 90
2. plads Coda 89
3. plads Tonzer 88,5
Malou Evergreen 88
Sensey Soelberg’s Sun (Charlie) 88
Cilleborg’s Zoya 87,5
Gucci 87,5
Ginger 86
Amazing Ferret’s Kentucky (Chucky) ikke mødt
Baloo ikke mødt
Klasse 12
Senior, hvid, alm. pels, tæver, steriliseret/usteriliseret
Dømt af June McNicholas
1. plads Russia 93
2. plads Zoey 90,5
Princess Consuela Bananahammock 89,5
Cumulus’ Heavenly Mathilde 87,5
Pil 87
Muto 86,5
Klasse 13
Senior, hvid, alm. pels, hanner, kastreret/ukastreret/implantat
Dømt af June McNicholas
1. plads Briton Fatuferrets 91,5
2. plads Target 91,5
Naanok Malik Milac 89
Loui 89
Olsen’s Alias Kuhlo 88
Klasse 14
Senior, sort, alm. pels, tæver/hanner, steriliseret/usteriliseret/implantat/kastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Barky’s Efrafa Thlayli-Roo 92,5
2. plads Jezebel from Angelcastle 90
Romeo from Angelcastle 89,5
Barky´s Mallow Fiver 88,5
Angoraferretrys Kaya 88
Silverfret Tutankhamon (Hamon) 83,5
PlayFull Ferret’s Bekka ikke mødt
PlayFull Ferret’s Freddy ikke mødt
Klasse 15
Senior, silver, alm. pels, tæver, steriliseret/usteriliseret
Dømt af June McNicholas
1. plads Speedy 93,5
2. plads Linea Linette 91
3. plads Velcro 88,5
Belladonna 87
Titania 86,5
Lillo 86,5
Miss-Klister 83,5
Klasse 16
Senior, silver, alm. pels, hanner, kastreret/ukastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Zukqu 90
2. plads Loke 88
3. plads Cilleborg’s Zaccai Eli 87
Taro 86,5
Cilleborgs Ludo 86,5
Badger 86
Storkens Heart of Sir Prince of Gallahead (Prince) 86
Benny 85,5
Mephisto 84,5
Klasse 17
Senior, andre farver, alm. pels, tæver/hanner, steriliseret/usteriliseret/kastreret
Dømt af June McNicholas
1. plads Venus Vinus 92
2. plads Kanel 91,5
3. plads Laban 91
Maleika Gypsy Chocolate Feenwald Frettchen of Dreamland 89,5
Angora Ferretry’s Yabago Chocolat Pure 89
Yéyé 87,5
Minnie 87,5
Lizzie Borden ikke mødt
PlayFull Ferret’s Cecillie ikke mødt
Klasse 18
Senior, alle farver, angora, tæver/hanner, kastreret/ukastreret/implantat
Dømt af Frances George
1. plads Caroso Soelberg`s SUN 91,25
2. plads Amazig Ferret’s Cotopaxi Kaleb 91,25
3. plads Angoraferretry Kalosa 91,25
Amazing Ferret Pinatubo Zach 90,5
MM-Ferrets Pluto 90,5
Zeph 89,75
Mikka Milkyway 89,5
Cilleborgs Bermuda 89,5
Klasse 19
Veteran, alle farver, alm. pels/angora, tæver, steriliseret/usteriliseret
Dømt af Frances George
1. plads Minnie 90,5
2. plads Zallie of FerretParadise 90
3. plads Rikmas Bibi (Lille My) 89
Izzy 89
Faurholts Lille Lyd von Haps (Lyd) ikke mødt
Calista ikke mødt
Amber ikke mødt
Klasse 20
Veteran, alle farver, alm. pels, hanner, kastreret/ukastreret
Dømt af Frances George
1. plads Bruce 89,5
2. plads Gucci Rasmus 89,5
3. plads Bandit 88,5
Fritz 88,5
Picasso 88
EG’s Excalibur 88
Sammy 88
Ilderfryds Bartimus (George) ikke mødt
Klasse 21
Handicap, junior/senior, standard, alm. pels, tæver/hanner, usteriliseret/kastreret
Dømt af Frances George
1. plads Skarptand 89
Jumbo Toy Soelberg`s SUN 88,5
Amazing Ferret’s Keegan Asterix 88
Tofta Gutlandensis 88
*Der skete desværre en fejl i opråbningen på dagen, hvor en ilder blev råbt op i stedet for den der skulle have vundet. Vi har informeret de involverede parter og givet dem en undskyldning.
Vi beklager selvfølgelig meget fejlen.